 |
Bankerne vil trække væksten ned i de kommende år |
 |
Via kapitalindskud og garantier har centralbankerne og regeringerne gennem de seneste 12 måneder sørget for, at der indskud er skudt så meget kapital ind, at solvensen i det globale banksystem stort set er genskabt. Adm. direktør Jeppe Christiansen står bag denne vurdering i sit seneste nyhedsbrev fra den 12. oktober.
Jeppe Christiansen peger samtidig på, at der er en forventning om en negativ vækst i udlån fra bankerne. Bankerne har gennem en næsten 20-årig periode år for år øget udlånene og dermed skabt grundlag for øget vækst. Denne udvikling stoppede brat i efteråret 2008 og det forventes nu et direkte fald i bankernes udlån i 2009 og 2010. Det er Jeppe Christiansens vurdering at virksomhederne i stor udstrækning er ved at indstille sig på denne situation.
Nyhedsbrevet udsendes af LD Invest A/S, og du kan læse hele nyhedsbrevet her.
Jeppe Christiansen er adm. direktør i LD Invest A/S. LD Invest A/S er LDs dattervirksomhed og yder porteføljerådgivning til LD.
|